Péče o zahradní bazény: Sledujte pH vody a písek ve filtraci. Salinace může pomoct při kožních problémech
Využíváte bazén na chatě či chalupě jen víkendově? Na frekvence používání nezáleží, každý bazén potřebuje údržbu. Důležité je, jaká je v něm voda.
„Je jedno, jak je bazén velký. Důležité je, jaká je v něm voda a jak se udržuje. Nejdůležitější je filtrace vody bazénu. Správně dimenzovaná filtrace na daný obsah vody by měla vodu filtrovat každý den minimálně čtyři hodiny,“ říká Gabriel Cucor, prodejce zahradních bazénů.
Soutěžte do konce dubna o zahradní traktůrek v hodnotě 90 000 Kč!
Filtrace by měla běžet, i když bazén na chatě nebo chalupě budete používat jenom o víkendu a kvůli nečistotám v ovzduší ho budete mít zakrytý klasickou nebo solární plachtou. „Doporučuji dokoupit si časovač a na něm nastavit, aby se filtrace sama spínala a fungovala uvedené čtyři hodiny. Jinak se vám může stát, že voda zezelená a bude vás to stát zbytečné peníze za vodu, chemii a práci s tím spojenou,“ radí odborník.
Písek ve filtraci a správné pH vody
Kartušové filtrace nahradily filtrace pískové. Písek ve filtraci vydrží minimálně jednu sezonu. Důležité je, jednou za čas – záleží na znečistění písku – filtraci tzv. propláchnout. Ukáže vám to manometr. Po propláchnutí následuje výplach a můžete dál filtrovat. Počítat musíte s tím, že v bazénu ubude voda, kterou budete muset doplnit.
Vyplatí se hlídat tvrdost vody, zvláště, když ji dopouštíte ze studny. Pomůže tester tvrdosti, který je běžně k dostání, pH vody by mělo být 7–7,4. Pokud ho voda nemá, upravte ho na tuto hodnotu pomocí přípravků pH+ a pH-.
Chlorování a salinace vody
Dalším krokem je vodu nachlorovat, tzv. „našokovat“, rychle rozpustným chlorem, který rozpustíte v kbelíku s vodou. Po každém uvedeném kroku by měla filtrace běžet 24 hodin, aby se voda dobře promíchala. Pak opět změřte pH a chlor (do 0,5 mg/l). Pokud voda popsané parametry splňuje, doplníme do plováku nebo automatického dávkovače tablety chloru. Tablety doplňují chlor, který se odpařuje rychleji než voda v bazénu. Pokud dodržíte tento postup, chlor není téměř cítit.
„Můžete použít i kyslíkovou chemii. Tam si ale musíte koupit tester na pH a kyslík. Je to jiný typ testeru. Kyslíková chemie slouží stejně jako chlorová k tomu, aby se v bazénu nemnožily řasy a bakterie,“ říká Gabriel Cucor. Většinou se hodí pro všechny, kteří mají nějaké alergie, je ale dražší.
Další možností je salinace. Tady už je ale investice za salinační jednotku. Do bazénu nasypete sůl podle doporučení výrobce (většinou zhruba 2,5–3,5 kg na 1 metr krychlový). Sůl se ve vodě rozpustí a salinátor z rozpuštěné soli ve vodě (chloridu sodného) vyrábí tzv. plynný chlor a ten vodu dezinfikuje. Chlor tak ve vodě sice je, ale v jiném skupenství. Voda je jemně slaná a může pomoci při kožních problémech.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.