Pohybová gramotnost. Když vím, proč má být pohyb součástí našeho každodenního života, ale také jak

1. únor 2025

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:

  • 01:02 První dáma fitness Jana Havrdová a zásady zdravého životního stylu
  • 05:45 Módní návrhářka Jiřina Tauchmanová a úloha barev v módě
  • 09:27 Nejčastější prohřešky v oblékání mužů pohledem experta na etiketu Daniela Šmída
  • 14:55 Osteoporóza je závažné metabolické onemocnění
  • 19:40 Kosmetický rádce pro pány - jak pečovat o pleť
  • 22:35 Závody psích spřežení jako životní láska

Čtěte také

Vždy usměvavá a optimistická a nesmírně vitální a energií nabitá je první dáma českého fitness Jana Havrdová. Mnozí si ji jistě pamatujete z televizní obrazovky jako moderátorku pořadu Sama doma.

V letech 2002 a 2003 se stala mistryní světa v aerobiku v kategorii fitness step a dnes je prezidentkou Českého svazu aerobiku a fitness a také spoluzakladatelkou kampaně Česko se hýbe, kde propaguje zdravý životní styl.

„Kvalita života, to je to, o co se nám jedná. Moderní medicína nás udrží při životě dlouho, otázka zní, v jaké kvalitě. Věk dožití ve zdraví v České republice se pohybuje kolem 62 let. To znamená, že v průměru, od tohoto věku, už nejsme zcela zdraví.

Čtěte také

A teď záleží na míře medikace a další terapie, kterou potřebujeme. A která také zatěžuje náš zdravotnický a sociální systém. My bychom chtěli zůstat co nejdéle výkonní.

Když to převedu do nějakého prohlášení, tak mne inspirovala Magdalena Mikulandová, úžasná dáma, která se řadu let věnuje ženám, které chtějí otěhotnět a maminkám, ona říká: já chci umřít se švihadlem v ruce.

Možnost, jak ovlivnit průběh našeho života, včetně posledních desítek let, je hodně v našich rukou. Pohybová aktivita je pro náš život nesmírně důležitá. Od určitého věku začneme ztrácet svalovou hmotu, která je vlastně oním elixírem života. Když máme svaly, můžeme vše dělat.

Čtěte také

Můžeme si zavázat tkaničky, můžeme si hrát s dětmi a vnoučaty. Můžeme si dojít sami na nákup, obstarat si jídlo a tak dál. Měli bychom tedy vědět, že pohyb je důležitý a čím jsme starší, tím je opravdu důležitější věnovat se silovému tréninku. Může se tomu říkat odborně pohybová gramotnost. Tede nejen, že vím proč, ale také jak.

Silových tréninků může být celá řada a různých forem. Není nutné pokaždé utíkat do posilovny a tam něco tahat na velkých strojích. Nicméně posilovny jsou, zejména pro starší lidi, velmi efektivní. Protože se jedná o velmi řízený a vedený pohyb. Ty stroje vás pěkně vedou.

Tedy jde o to, aby byla pohybová aktivita. To znamená, že vím, proč má být pohyb součástí našeho každodenního života.“

Lada Klokočníková a Jana Havrdová v rozhlasové kavárně

To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.