Pohybová gramotnost. Když vím, proč má být pohyb součástí našeho každodenního života, ale také jak
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 01:02 První dáma fitness Jana Havrdová a zásady zdravého životního stylu
- 05:45 Módní návrhářka Jiřina Tauchmanová a úloha barev v módě
- 09:27 Nejčastější prohřešky v oblékání mužů pohledem experta na etiketu Daniela Šmída
- 14:55 Osteoporóza je závažné metabolické onemocnění
- 19:40 Kosmetický rádce pro pány - jak pečovat o pleť
- 22:35 Závody psích spřežení jako životní láska
Čtěte také
Vždy usměvavá a optimistická a nesmírně vitální a energií nabitá je první dáma českého fitness Jana Havrdová. Mnozí si ji jistě pamatujete z televizní obrazovky jako moderátorku pořadu Sama doma.
V letech 2002 a 2003 se stala mistryní světa v aerobiku v kategorii fitness step a dnes je prezidentkou Českého svazu aerobiku a fitness a také spoluzakladatelkou kampaně Česko se hýbe, kde propaguje zdravý životní styl.
„Kvalita života, to je to, o co se nám jedná. Moderní medicína nás udrží při životě dlouho, otázka zní, v jaké kvalitě. Věk dožití ve zdraví v České republice se pohybuje kolem 62 let. To znamená, že v průměru, od tohoto věku, už nejsme zcela zdraví.“
Čtěte také
„A teď záleží na míře medikace a další terapie, kterou potřebujeme. A která také zatěžuje náš zdravotnický a sociální systém. My bychom chtěli zůstat co nejdéle výkonní.“
„Když to převedu do nějakého prohlášení, tak mne inspirovala Magdalena Mikulandová, úžasná dáma, která se řadu let věnuje ženám, které chtějí otěhotnět a maminkám, ona říká: já chci umřít se švihadlem v ruce.“
„Možnost, jak ovlivnit průběh našeho života, včetně posledních desítek let, je hodně v našich rukou. Pohybová aktivita je pro náš život nesmírně důležitá. Od určitého věku začneme ztrácet svalovou hmotu, která je vlastně oním elixírem života. Když máme svaly, můžeme vše dělat.“
Čtěte také
„Můžeme si zavázat tkaničky, můžeme si hrát s dětmi a vnoučaty. Můžeme si dojít sami na nákup, obstarat si jídlo a tak dál. Měli bychom tedy vědět, že pohyb je důležitý a čím jsme starší, tím je opravdu důležitější věnovat se silovému tréninku. Může se tomu říkat odborně pohybová gramotnost. Tede nejen, že vím proč, ale také jak.“
„Silových tréninků může být celá řada a různých forem. Není nutné pokaždé utíkat do posilovny a tam něco tahat na velkých strojích. Nicméně posilovny jsou, zejména pro starší lidi, velmi efektivní. Protože se jedná o velmi řízený a vedený pohyb. Ty stroje vás pěkně vedou.“
„Tedy jde o to, aby byla pohybová aktivita. To znamená, že vím, proč má být pohyb součástí našeho každodenního života.“
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Kde je pohyb, tam jsem já! Sokolka a pohádkářka Blažena Bohuňovská je laureátkou Ceny města Jičína
Když někde něco "hoří", tam Blažena Bohuňovská zaskakuje. V Porotním sále v Jičíně při předávání letošní Ceny města Jičína ale byla tady sama za sebe. A plným právem.
-
Poznej sílu prevence. Cesta ke zdravému životu aneb Jak zůstat fyzicky i mentálně dlouhodobě fit
Zdraví hraje hlavní roli naší radioporadny. Co jíst, kolik hodin spát, jaké přístroje mít ideálně doma, nebo i nějaké léky? Které pohybové aktivity jsou důležité?
-
Výživová specialistka Monika Bartolomějová: Pohyb a strava jsou nepostradatelné k životu i ke zdraví
Teď budeme v Radioporadně mluvit o výživě a o našem jídelníčku, protože hostem u mikrofonu je výživová specialistka z Nutričního institutu Monika Bartolomějová.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.