Poslouchejte židovské podcasty, navštivte synagogu v Nové Cerekvi a který skutek je nejušlechtilejší

8. srpen 2021

Který podcast si pustíte hned po skončení tohoto pořadu? Možná nejpozoruhodnější česká synagoga stojí v Nové Cerekvi. Který dobrý skutek je ten nejušlechtilejší? Ten, který vám nikdo nemůže oplatit.

Pořad Šalom alejchem jste si možná už oblíbili. Pokud rádi posloucháte a zajímají vás židovská témata, máme pro vás ještě jeden tip. Totiž podcast, který na internetu najdete pod názvem j-cast. Připravuje ho JCC Prague, kulturně komunitní židovské centrum. Centrum i vznik podcastu představuje ředitelka JCC Prague Pavlína Šulcová, v pražských Dejvicích s ní natáčela Terezie Jirásková.

Kdo jednou viděl synagogu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku, už nikdy na ní nezapomene. Přitom přes padesát let sloužila jako sklad kartáčoven. Teď je opravená stavba dominantou městyse. O obnovu nepřehlédnutelné, růžovo-žluté stavby s orientálními prvky se zasloužila řada dobrovolníků z místního spolku. A my vás teď do synagogy zveme na prohlídku. Na tu nás zve Kateřina Havránková s pomocí Nikoly Kudrhaltové, průvodkyně v Nové Cerekvi.

Nedělí 8. srpna začíná podle židovského kalendáře měsíc elul. Je to současně den, který se v Praze historicky připomíná jako památný den Chevry kadiša – židovského Svatého bratrstva. Slovo má ředitel židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Noemi Fingerlandová
Spustit audio