Poslouchejte židovské podcasty, navštivte synagogu v Nové Cerekvi a který skutek je nejušlechtilejší

8. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svitek Tóry, místo původu neznámé, 19. století

Který podcast si pustíte hned po skončení tohoto pořadu? Možná nejpozoruhodnější česká synagoga stojí v Nové Cerekvi. Který dobrý skutek je ten nejušlechtilejší? Ten, který vám nikdo nemůže oplatit.

Pořad Šalom alejchem jste si možná už oblíbili. Pokud rádi posloucháte a zajímají vás židovská témata, máme pro vás ještě jeden tip. Totiž podcast, který na internetu najdete pod názvem j-cast. Připravuje ho JCC Prague, kulturně komunitní židovské centrum. Centrum i vznik podcastu představuje ředitelka JCC Prague Pavlína Šulcová, v pražských Dejvicích s ní natáčela Terezie Jirásková.

Kdo jednou viděl synagogu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku, už nikdy na ní nezapomene. Přitom přes padesát let sloužila jako sklad kartáčoven. Teď je opravená stavba dominantou městyse. O obnovu nepřehlédnutelné, růžovo-žluté stavby s orientálními prvky se zasloužila řada dobrovolníků z místního spolku. A my vás teď do synagogy zveme na prohlídku. Na tu nás zve Kateřina Havránková s pomocí Nikoly Kudrhaltové, průvodkyně v Nové Cerekvi.

Nedělí 8. srpna začíná podle židovského kalendáře měsíc elul. Je to současně den, který se v Praze historicky připomíná jako památný den Chevry kadiša – židovského Svatého bratrstva. Slovo má ředitel židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Noemi Fingerlandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...