První ročník Festivalu izraelského filmu Kolnoa uvede dvanáct filmů

15. říjen 2017

Kolnoa je název Festivalu izraelského filmu, který se poprvé v historii uskuteční v Praze – a to už od tohoto čtvrtka do neděle. Vydat se na něj můžete do Vršovic do Kina Pilotů, kde se všechny filmy budou promítat s českými a anglickými titulky.

Festival Kolnoa pořádá Velvyslanectví Státu Izrael v České republice. Co divákům nabídne, vysvětluje zástupkyně velvyslance Liat Wexelmanová.

„Během našeho festivalu se představí dvanáct filmů, z nichž tři se budou v Česku promítat vůbec poprvé. Snažili jsme se vybrat filmy, které jsou hodně rozličné – třeba o politicích, o společnosti, máme i filmy pro děti. Chceme prezentovat naši společnost nejlepším způsobem."

Dva z filmů se dotýkají palestinské tematiky.

„Jeden z nich má titul Druhý syn a je natočen v izraelsko-francouzské koprodukci. Vypráví o dvou chlapcích, kteří byli hned po narození v porodnici zaměněni během evakuace při raketovém útoku. A když jim bylo 18 let, jeden z nich zjistil, že není Izraelec, ale Palestinec, a ten druhý zjistil, že není Palestinec, ale Izraelec. Takže to je celkem zajímavé.“

Druhý film má název Zelený princ.

„Film je natočen podle knihy Syn Hamásu. Je to skutečný příběh syna jednoho z vůdců hnutí Hamás, který během svého pobytu v izraelském vězení objevil brutalitu používanou Hamásem. Rozhodl se změnit stranu a pracovat pro izraelské špionážní služby.“

Festival Kolnoa uvítá i zahraniční filmové tvůrce.

„Máme dva důležité a zajímavé hosty. Budeme promítat film Cukrář, který měl obrovský úspěch na filmovém festivalu v Karlových Varech. Vznikl v koprodukci mezi Izraelem a Německem a izraelský režisér Ofir Raul Graizer a německý představitel hlavní role Tim Kalkhof přijedou do Prahy.“

Tim Kalkhof v izraelském filmu Cukrář

A proč se vlastně festival jmenuje Kolnoa?

„Je to poprvé, kdy v Praze budeme mít Festival izraelského filmu Kolnoa. Slovo Kolnoa v hebrejštině znamená film – kol je zvuk a noa je pohyb. Chceme představit naše filmy. V posledních letech si izraelská kinematografie získala ve světě dobré přijetí a uznání. Byli jsme nominováni na řadu prestižních cen, několik filmů bylo nominováno na Oscara, získali jsme ceny na festivalech v Benátkách, Berlíně a v Torontu a myslím si, že Česko by si také mohlo užít naše filmy.“

A jak Liat Wexelmanová dodává, brzy bude dokonce podepsána smlouva o česko-izraelské filmové koprodukci.

„Ministr kultury Herman pojede příští měsíc do Izraele, kde s naší ministryní kultury Miri Regevovou podepíše smlouvu o filmové koprodukci. Pracovali jsme na ní sedm let a smlouva umožní společně tvořit filmy. Jak vidíte na seznamu filmů, které představíme na festivalu Kolnoa, některé z nich vznikly v koprodukci. To je totiž vždy přidaná hodnota, když můžete spolupracovat s různými zeměmi, nejen s herci, ale také s různými lokalitami či technikou. A můžu vám prozradit, že právě teď už vzniká jeden film v česko-izraelské koprodukci.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.