Stonehenge nemají jen na jihu Anglie, ale i na jihu Čech. Mezi menhiry se projdete v Holašovicích
Dodnes se vědci přou, za jakým účelem byl vybudován kamenný monument zvaný Stonehenge v jižní Anglii. Otázka, proč vznikl jeho podstatně menší a o pár tisíciletí mladší sourozenec v jihočeských Holašovicích, otazníky nevzbuzuje. Jde jednak o turistický cíl, jednak o poutní místo vyznavačů nových forem náboženství.
„Když přijdou lidé, kteří jsou ochotní se uvolnit tak, jak jim doporučím, tak právě prostřednictvím nově získaných pocitů poznají, že se s nimi něco děje,“ vysvětluje Miloslava Jílková, jak podle ní funguje vliv kamenného kruhu na psychiku člověka.
Obyvatelka Holašovic spolu se svým manželem a synem od začátku nového tisíciletí buduje na kraji jihočeské vesnice areál zvaný Holašovický Stonehenge. „O přesvědčování to tu není. Pokud někoho přesvědčujete, tak u něj mnohdy docílíte přesně opačného efektu,“ říká o kamenech, které se navzdory krátké historii staly oblíbeným turistickým cílem.
Na počátku kamenného kruhu v Holašovicích byl pracovní úkol manžela paní Jílkové. Tehdejší holašovický starosta ho požádal, aby bagrem na návsi vykopal kámen, který vyčníval do trávníku a bránil tak sečení trávy. Václav Jílek ho vyzdvihl ze země a místo, aby ho odvezl někam na skládku, rozhodl se si ho ponechat. Postupem času k balvanu přibyly další kameny a v roce 2008 z nich Jílkovi sestavili na svých pozemcích kamenný kruh.
O čtyři roky později vztyčili nedaleko kruhu obdobu megalitické svatyně, kdy na tři vztyčené menhiry usadili plochý kámen jako střechu. A za další tři roky nechali do Holašovic přivézt ze šumavského Vyššího Brodu obří kámen, který vážil osmdesát tun. I ten doplnil Holašovický Stonehenge.
Dnes vedle okrouhlého seskupení jednotlivých vztyčených kamenů najdete v areálu Holašovického Stonehenge i spoustu dalších zajímavých útvarů, jak kamenných, tak dřevěných. Nechybí rybníček a je tu i zastřešený altán s posezením. Prostor s kameny je od okolí ohraničen živým plotem, vstupuje se do něj dřevěnou bránou. Za návštěvu je potřeba zaplatit drobný poplatek. Veškeré informace o Holašovickém Stonehenge najdete na stránkách rodinné firmy Jílkových.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.