V životě jsem přemýšlivý trémista, říká o sobě Luděk Sobota

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ondřej Vetchý a Luděk Sobota

Luděk Sobota vystudoval nejprve dopravní průmyslovku, až poté absolvoval herectví na pražské DAMU. Je typem autorského herce, který musí vždy vědět, o čem hraje, pro koho hraje a co svou rolí míní sdělit. Svou divadelní kariéru začínal v tehdy ještě liberecké Ypsilonce, později (v letech 1973 až 1990) vystupoval v Semaforu s Miloslavem Šimkem a Petrem Nárožným.

„Na DAMU mi nevyhovoval systém Stanislavského, který údajně vyhovuje i americkým hercům. Ale mně vadil hlavně z toho důvodu, že komik nepotřebuje tu takzvanou čtvrtou stěnu. Stanislavský herce totiž nabádá, aby si utvořil okruh veřejné samoty. Tedy aby diváka v podstatě nevnímal. Aby hrál tak, jako by tam divák nebyl. Ale já od úplného začátku – tedy v Ypsilonce, ale i předtím v Kladivadle a ještě předtím na DAMU i na základce – hrál pro publikum. Koneckonců třídní učitelka to po mně i vyžadovala. Takže systém bez publika byl pro mě naprosto nepřijatelný,“ říká.

„Jako herec jsem se, myslím, dostal na poměrně vysokou úroveň v liberecké Ypsilonce. Když jsem hrál ve hře Žert, satira, ironie a hlubší význam, kterou napsal Christian Dietrich Grabbe. Režíroval to Evald Schorm. To bylo někdy kolem roku šedesát devět nebo sedmdesát.“

Uršula Kluková, Luděk Sobota a Jiří Krampol při natáčení Silvestrovských Pochoutek v baru

Postupně si vytvořil typ naivního poplety, který bohatě zúročil v řadě filmových komedií. Společným jmenovatelem všech jeho vystoupení jak před kamerou, tak na „prknech, která znamenají svět“, je komika. A to komika jemu naprosto vlastní, originální, v české kotlině ojedinělá, zlidovělá a velice populární.

Luděk Sobota se proslavil stovkami rolí ať už na divadle, v televizi nebo ve filmu. Za jeho filmový herecký comeback se dá považovat role Václava Orla, předsedy klubu TJ Slavoj Houslice v televizním komediálním seriálu Okresní přebor.

Luděk Sobota

V současnosti je možné Luďka Sobotu vidět v divadle Semafor v představení Návštěvní den u Miloslava Šimka a od května pak také v Divadle Na Jezerce.

A jaký vlastně je Luděk Sobota, když nehraje? Jeho „komická“ poloha samozřejmě není identická s tou „člověčí“. Jako celoživotní trémista se Luděk za své postavy tak trochu schovává. V civilu je totiž přemýšlivý, spíše uzavřený, trochu bázlivý, prostě úplně jiný, než jak ho zná většina národa. Nemůže žít bez publika, ale přitom má strach z vystupování.

autor: Stanislav Zdílna
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...