Vyhlazovací tábor Chelmno – peklo na zemi
O budoucím židovském komunitním centru v Praze, nové knize Jana Jelínka a vyhlazovacím táboru Chelmno.
JCC je zkratka pro Jewish Community Center. Jde o mezinárodní sdružení organizací, jehož cílem je podpora aktivit místních komunitních center. Dosud působí ve zhruba 170 státech. Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, kde dosud chybělo.
V magazínu Šalom alejchem se dozvíte, v jakém stádiu je zrod tohoto centra a podrobnosti o tom, jaké je jeho poslání. Se spoluzakladatelem Židovského komunitního centra Danem Köplem mluvila Terezie Jirásková.
Čtěte také
Mezi literární díla, která reflektují problematiku holocaustu a osudů židovských rodin za druhé světové války, patří také tvorba Jana Jelínka. V těchto dnech spatřila světlo světa jeho kniha Kufr pana Lederera.
Jedná se o příběh otce hlavního hrdiny, který do kufru ukryl cennosti před tím, než propukl teror holocaustu. Nová kniha se dočkala svého přivítání na svět v prostorách Židovského muzea v Praze, kde s autorem, režisérem a publicistou Janem Jelínkem mluvila Jana Šustová.
V lednu si připomínáme, že v roce 1945 nacisté definitivně opustili koncentrační tábor Chelmno. Byl to první nacistický vyhlazovací tábor, kde se rozjela vražedná mašinérie prostřednictvím plynových komor.
V táboře byli vražděni polští a maďarští Židé, Romové, Poláci a Češi i sovětští váleční zajatci. V magazínu Šalom alejchem přináší Daniela Brůhová podrobnosti a připomínku tisíců zmařených lidských osudů.
Související
-
Le Penová a odpovědnost Francie za deportace Židů, výuka ve...
Marine Le Penová, která usiluje o funkci francouzské prezidentky popřela odpovědnost země za deportace francouzských Židů během druhé světové války. Vyslovila se ta...
-
Třígenerační centrum, česko-židovské vztahy a sochař Otto...
V prvním přispívku nabídneme zamyšlení o svobodě člověka. Poté se podíváme do dávné minulosti česko-židovských vztahů u nás.
-
Jan Jelinek a jeho hledání krásy v mikroskopickém detailu
Selekce hudby napříč diskografií hudebníka, který je zodpovědný za jedny z nejpozoruhodnějších alb německé elektronické produkce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.