Výletní restaurace pro vodáky – U Rozvědčíka na Berounce
Milovníci literatury Oty Pavla tuhle hospodu určitě znají. Právě tam dojížděla na letní byt rodina mladého autora. Dům převozníka Proška s pamětní síní je asi kilometr po proudu řeky.
První restaurace nestála na tomto místě, ale na cizím pozemku, jednalo se o dřevěnou hospodu nazvána Restaurací v Annamu, která byla vystavěna v roce 1931. Samotnou restauraci „U Rozvědčíka“ vystavěl v roce 1934 Franěk, který byl jednak rozvědčíkem a jednak legionářem za první světové války a pravděpodobně díky tomu byla nazvána známým názvem.
Po německé okupaci Franěk pomáhal odbojářům a ukrýval zbraně. Nakonec ho dopadlo gestapo a 1. července 1943 ho v berlínské věznici Plötzensee popravili. Právě díky Otovi Pavlovi se z hospody stalo téměř kultovní místo turistů všeho ražení.
Slavný převozník
Rozvědčíka najdete, když se z Křivoklátu vydáte na Roztoky a potom budete pokračovat silničkou podél řeky na Nezabudice a Týřovice. Kousek před Rozvědčíkem se vyplatí zastavit u přívozu v Luhu pod Branovem.
Tam žil a tamní starousedlíky převážel za prací, přáteli, láskami i na hřbitov přes Berounku Karel Prošek, další hrdina z Pavlových povídek. I teď vás převozník za dobrovolný poplatek převeze. Na "branovské" straně řeky stojí za návštěvu i pamětní síň Oty Pavla.
Zvláštní objednávání
Dnes si můžete v hospodě posedět vevnitř u dřevěných stolů nebo při hezkém počasí venku na zahrádce, kde funguje zvláštní styl obsluhy. Jídlo si objednáte v restauraci, dostanete číslo a pak už venku čekáte, až se z okénka ozve to vaše. Personál na vás prostě zavolá, kdysi se dokonce pro takové případy používal i klasický megafon.
Co k jídlu?
V hospodě si můžete dát takřka cokoliv. Klasikou je pivo a k němu třeba utopenec nebo tlačenka s cibulí. Oblíbená je mezi hosty i svíčková nebo teď v létě ovocné knedlíky.