80 let ghetta Terezín, jak jít na Pochod živých a imaginární setkání bratří Haasových
Od vzniku terezínského ghetta uplyne 80 let. Pozveme vás na Pochod živých. A jeden rozhovor, který se neuskutečnil.
Pamětnice: Terezín jsem přežila díky 3 zázrakům
Neblaze proslulé terezínské ghetto založili němečtí nacisté téměř přesně před 80 lety, 24. listopadu 1941. Na svůj terezínský pobyt vzpomíná i doktorka přírodních věd Michaela Vidláková. Terezie Jirásková ji navštívila v jejím pražském bytě.
Jak se paní Vidlákové podařilo zůstat celou válku v Terezíně? Přinesl jí pobyt i něco kladného? A jak se s dědictvím šoa vypořádat dnes? Poslechněte si rozhovor s Michaelou Vidlákovou.
Pochod živých
Na nádraží do Bohušovic nad Ohří přijelo před 80 lety dohromady 340 Židů. Poté je čekaly asi 3 kilometry pěšky do Terezína. V jejich stopách pak prošly další tisíce převážně českých a moravských Židů. A letos 24. listopadu symbolicky stejnou trasu projdou ti, kteří si chtějí jejich osud připomenout. Na akci s názvem Pochod živých se zeptala Daniela Brůhová historika Památníku Terezín Vojtěcha Blodiga.
Jak na cestu z Bohušovic do Terezína před 80 lety vzpomíná spisovatelka Eva Erbenová? Kdy vyrazí letošní Pochod živých? A jak se k němu připojit? To prozrazuje Vojtěch Blodig.
Bratři Haasové se potkávají v inscenaci Martina Dvořáka
Pavel Haas zemřel v koncentračním táboře, jeho bratr Hugo emigroval do Ameriky a přežil. Režisér a herec Hugo Haas se se smrtí svého bratra Pavla nikdy nesmířil. Téma jejich vztahu zpracovává nová multižánrová inscenace Haas – Dny po slávě, která měla tento týden premiéru ve Werichově vile. Představení navštívila Anna Jurečková a o detailech vzniku a zpracování hovořila s jeho autorem a představitelem Pavla Haase Martinem Dvořákem.
Proč představení vzniklo? Co se v něm odehrává? A jak Huga poznamenalo, že jeho bratr během holokaustu zahynul?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Provází ho hudba z pera Pavla Haase a moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.