David Maxa rabínem, nová synagoga nebo historická stezka a výročí narození Jiřího Bauma
Nedávno ordinovaný nový český rabín David Maxa v tomto týdnu otevřel v centru Prahy novou synagogu progresivní židovské komunity Ec chajim, jejíž jméno znamená Strom života.
Zavítáme také do Brna a vydáme se po stopách rodiny Löw Beerů do zahrad vily Löw-Beer a Tugendhat.
Seznámíte se s těmi, kdo postavili vilu Tugendhat, ale také továrnu, která se stala tzv. Schindlerovou archou proslavenou světoznámým filmem Stevena Spielberga Schindlerův seznam.
A připomeneme zajímavou osobnost – Jiřího Bauma, od jehož narození uplynulo 120 let. Tento význačný přírodovědec, cestovatel a odbojář může svou činností posloužit jako skvělý příklad začlenění českých Židů do života předválečného Československa: plně sžit s českým prostředím, profesně novátorský, patřil k přesvědčeným stoupencům demokracie a v době jejího ohrožení vystoupil na její obranu.
V době mnichovského diktátu byl se svou ženou na výpravě v Africe. A i když pro věhlasného cestovatele a skvělého přírodovědce nebylo těžké najít útočiště v zahraničí, Jiří Baum se v březnu 1939 vrátil do Prahy a po obsazení okleštěné republiky nacisty se spolu se sestrou Annou zapojil do odbojové činnosti.
V ilegalitě zůstal až do roku 1943, kdy byl zatčen. O rok později zahynul ve varšavském ghettu, kam ho nacisté deportovali. V lednu 1945 byla v Berlíně popravena jeho sestra.
Moderuje Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...