David Maxa rabínem, nová synagoga nebo historická stezka a výročí narození Jiřího Bauma

20. září 2020

Nedávno ordinovaný nový český rabín David Maxa v tomto týdnu otevřel v centru Prahy  novou synagogu progresivní židovské komunity Ec chajim, jejíž jméno znamená Strom života.

Zavítáme také do Brna a vydáme se po stopách rodiny Löw Beerů do zahrad vily Löw-Beer a Tugendhat.

Seznámíte se s těmi, kdo postavili vilu Tugendhat, ale také továrnu, která se stala tzv. Schindlerovou archou proslavenou světoznámým filmem Stevena Spielberga Schindlerův seznam.

A připomeneme zajímavou osobnost – Jiřího Bauma, od jehož narození uplynulo 120 let. Tento význačný přírodovědec, cestovatel a odbojář může svou činností posloužit jako skvělý příklad začlenění českých Židů do života předválečného Československa: plně sžit s českým prostředím, profesně novátorský, patřil k přesvědčeným stoupencům demokracie a v době jejího ohrožení vystoupil na její obranu.

V době mnichovského diktátu byl se svou ženou na výpravě v Africe. A i když pro věhlasného cestovatele a skvělého přírodovědce nebylo těžké najít útočiště v zahraničí, Jiří Baum se v březnu 1939 vrátil do Prahy a po obsazení okleštěné republiky nacisty se spolu se sestrou Annou zapojil do odbojové činnosti.

V ilegalitě  zůstal až do roku 1943, kdy byl zatčen. O rok později zahynul ve varšavském ghettu, kam ho nacisté deportovali. V lednu 1945 byla v Berlíně popravena jeho sestra.

Moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio