Domov seniorů Hagibor pomáhá uprchlíkům, FŽO má nového tajemníka a 130. narozeniny Karla Poláčka
Jak mohou uprchlíkům z Ukrajiny pomoci senioři? Novým tajemníkem Federace židovských obcí se stal Michael Pelíšek. A je možné si i v těžkých časech zachovat smysl humor?
Pomoc ukrajinským Židům
V tyto dny už není možné minout dětská hřiště v mnoha českých městech, a nezaznamenat skupinky babiček, maminek a dětí z Ukrajiny – dorazilo jich už kolem tří set tisíc. Ruská invaze vyhnala z domovů i řadu ukrajinských Židů. Některým z nich poskytuje střechu nad hlavou Domov sociální péče Hagibor, který provozuje Židovská obec v Praze. Jak tamní sociální odbor židovským uprchlíkům pomáhá, zjišťovala Daniela Brůhová. Natáčela s jeho vedoucí, sociální pracovnicí Janou Wichsovou.
Kdo se už na Hagiboru ubytoval? A co na to tamní obyvatelé? Poslechněte si první příspěvek nejnovějšího Šalomu.
Novým tajemníkem Federace židovských obcí je Michael Pelíšek
V Česku podle odhadů žije až 20 tisíc lidí s židovskými kořeny. Organizovaného židovského života se ale účastní asi jen čtvrtina z nich. Zastřešuje ho Federace židovských obcí v České republice, která ve své současné podobě funguje od roku 1989. V lednu letošního roku začal ve Federaci působit nový tajemník Michael Pelíšek. Natáčela s ním Noemi Fingerlandová.
Proč se chtěl Pelíšek do práce Federace zapojit? Má nějaké plány? A co ho nejvíc překvapilo? To vše v rozhovoru prozrazuje.
130 let od narození Karla Poláčka
„Již ve Starém zákoně mluví se o vynálezu telefonu. Neboť stojí psáno: ,Mojžíš třikráte zavolal Boha a neobdržel odpověď…ʻ“
Tento žert zaznamenal ve svých Židovských anekdotách z roku 1933 spisovatel, humorista, novinář a filmový scenárista Karel Poláček. Od jeho narození uplyne 22. března 130 let. O Poláčkově životě a díle hovořila Anna Jurečková se spisovatelem Milanem Uhdem a literárním historikem Jiřím Holým.
Čím je Poláček v kontextu české literatury jedinečný? Co je typické pro jeho hrdiny? A čím je aktuální i dnes?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.