Federace židovských obcí zveřejnila Výroční zprávu o projevech antisemitismu v České republice za rok 2019
Federace židovských obcí ve středu zveřejnila na svém webu Výroční zprávu o projevech antisemitismu v České republice za rok 2019. Oproti předchozímu roku se počet antisemitských incidentů zdvojnásobil, nicméně ve srovnání s ostatními státy je stále na velmi nízké úrovni.
Federace židovských obcí zaznamenala v loňském roce 694 antisemitských incidentů. A jak říká její tajemník Tomáš Kraus, většina z nich byla na internetu.
„Dá se říct, že nebyl zaznamenán ani jeden případ klasické fyzické agrese oproti roku 2018, kdy došlo k takovým ojedinělým případům. Bylo evidováno 6 případů takzvaného obtěžujícího jednání, což jsou například verbální útoky. A tři případy poškozování majetku, ale většinou to jsou graffiti, anebo v současné době pachatelé lepí určité nálepky s antisemitským obsahem na některá místa, která buď patří do okruhu židovské komunity, nebo s tím jsou nějak spojena. Ale 6 a 3 případy – to je v Evropě a ve světě opravdu ojedinělé.“
Na základě zprávy bude Federace židovských obcí vypracovávat i strategii boje s antisemitismem. Ta by měla vycházet ze dvou hlavních oblastí. První z nich je sankce.
„Jak se to ukazuje v současné době v případě několika publikací, které docela rozhýbaly mediální scénu, tak se budeme snažit o změnu trestního zákonodárství (ten proces už začal), aby i případy, kdy člověk, který něco takového vydá, bude vystaven trestnímu stíhání i v případě, kdy se hájí komerčním ohledem, že některé publikace vydává, aniž by chtěl propagovat jakékoliv hnutí potlačující lidská práva, tedy především nacismus a neonacismus, ale ohání se komerčním zájmem. To by mělo být v novém trestním zákoníku zakotveno tak, že to bude postižitelné.“
Ještě důležitější než sankce je podle Tomáš Krause vzdělávání.
„Především 99 % našeho času bychom měli věnovat úsilí o vzdělávání, protože prevence je přesně to, co potřebujeme nejen my, ale celá společnost. Zní to paradoxně, ale antisemitismus není židovský problém, ale problém celé společnosti.“
Součástí nenávistných komentářů na internetu bývá často Stát Izrael a izraelsko-palestinský konflikt.
„Někdy je zajímavé vysledovat toho autora, protože někdy to může být člověk, který ve své určité naivitě a neznalosti straní určité jedné straně, aniž by znal fakta. A někdy je to velice promyšlený přístup, který má za cíl politickou defamaci. Ale je zajímavé, že když už je to opravdu za hranou, tak i v této virtuální podobě se může o trestný čin. To si pravděpodobně ti pisatelé úplně neuvědomují, protože v současné době lze ty pachatele vypátrat, a to se týká samozřejmě nejen antisemitismu, a lze je postihnout. Několik takových případů už se skutečně takto odehrálo.“
Dodává tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.