Jak ožije židovské město v Třebíči, Moskva omezuje židovský život a proč si přečíst Minjan
V Třebíči ožije židovské město. Vztahy mezi ruským státem a židovskou komunitou se začaly prudce zhoršovat. A podíváme se také na život chasidů očima belgické novinářky.
V Třebíči ožije minulost
Do úzkých a křivolakých uliček bývalého židovského ghetta v Třebíči se o víkendu od 15. do 17. července vrátí židovský život. Rozezní se flašinety, zavoní tradiční dobroty, své umění předvedou kejklíři a bude se i tancovat. Po setmění je na programu promítání prvorepublikových filmů s Hugo Haasem a Oldřichem Novým. Akce zaujala Danielu Brůhovou.
Rusko omezuje židovský život
Rabín ve filmu Šumař na střeše byl dotázán, zda existuje také nějaké požehnání pro cara. Podle něj se mají Židé modlit, „aby Hospodin uchoval cara... co nejdále od nich“. Něco podobného si mohou říkat i Židé v dnešním Rusku, protože vztahy mezi tamními úřady a židovskou komunitou se nesmírně zhoršily. Proč, o tom hovoří Jan Fingerland.
Chasidé z Antwerp
Literární debut Margot Vanderstraeten z roku 2017 se stal bestsellerem, belgická královna román Mazel Tov dokonce označila za jednu z nejdůležitějších knih, jaké kdy četla. Vlámská autorka a novinářka nyní vydala novou knihu s názvem Minjan, kterou přijela představit i na festival Svět knihy do Prahy. O tom, v čem se knihy liší, a mnohém dalším, s ní hovořila Anna Jurečková.
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Když v Mynářově kauze nepadne odvolání, mohl by se do ní vložit Stříž. ‚Nevylučuji to,‘ řekl šéfžalobce
-
Arménie se už nemůže spoléhat na Rusko. Rozhodla se proto narovnat své vztahy se Západem, říká expert
-
Týdeník iROZHLASu: sledujeme hemžení komunistů či Motoristů, ale i to, jak Čína lakuje Sin-ťiang narůžovo
-
Buchtík: V roce 2021 se volilo proti Babišovi, teď se bude volit proti Fialově vládě