Jak vzniká nová modlitební kniha, jakým výzvám čelí Židé v Evropě a hudba z časů totality

5. prosinec 2021

Jak se modlit židovsky, i když neumíte hebrejsky? Co si myslí evropští Židé? A kdo vám zazpívá o sedmi smrtelných hříších?

Komunita Bejt Simcha chystá nový sidur

Českým Židům možná jedna věc chyběla, ale to se asi brzy změní. Jiří Blažek, Ivan Kohout a David Reitschläger chystají novou modlitební knihu, která bude obsahovat nejen hebrejskou a českou verzi modliteb, ale také přepis výslovnosti. Ke spolupráci autoři navíc chtějí přizvat celou Federaci židovských obcí, aby vznikl sidur pro všechny. O chystané publikaci si povídala Anna Jurečková s judaistou a synagogálním kantorem Ivanem Kohoutem a koordinátorem projektu Michalem Spevákem.

Proč je potřeba nový sidur právě nyní? V čem bude jiný? A kdy by měl být hotový? To vše si poslechněte v prvním příspěvku nejnovějšího Šalomu.

Jak se cítí evropští Židé

Znáte tu, jak se pan Kohn chce vystěhovat někam, kde by se cítil bezpečně? Nechá si v cestovní kanceláři přinést katalogy, mapy, pak atlas, nakonec globus. Ten pečlivě studuje, zvedne hlavu, a zeptá se: „Jinej globus by neměli?“

Tato anekdota je už sice stará, ale vystihuje pocity mnohých Židů i dnes. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu mezi evropskými Židy. Informace o něm přináší Leo Pavlát.

S čím se dnes v Evropě Židé nejvíce potýkají? Jak podle nich ovlivnila židovský život pandemie koronaviru? A jaký mají vztah k Izraeli? I to uslyšíte v prvním prosincovém Šalomu.

Weill a Schönberg ve Státní opeře

Dělila je jedna generace, ale oba byli významní židovští skladatelé a nakonec je postihl stejný osud – museli prchat z Evropy do Ameriky. Řeč je o Kurtovi Weillovi a Arnoldu Schönbergovi. Jejich dílo nyní vrátila na jeviště pražská Státní opera, když uvedla v premiéře Weilových Sedm smrtelných hříchů a Schönbergovo Očekávání. S režisérkou těchto dvou proslulých jednoaktovek světové moderny Barborou Horákovou Joly po premiéře natáčela Terezie Jirásková.

Jaké pocity premiéru provázely? A čem si jsou tato dvě díla podobná?

Poslechněte si celý pořad Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.

autor: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...