Jak vzniká nová modlitební kniha, jakým výzvám čelí Židé v Evropě a hudba z časů totality
Jak se modlit židovsky, i když neumíte hebrejsky? Co si myslí evropští Židé? A kdo vám zazpívá o sedmi smrtelných hříších?
Komunita Bejt Simcha chystá nový sidur
Českým Židům možná jedna věc chyběla, ale to se asi brzy změní. Jiří Blažek, Ivan Kohout a David Reitschläger chystají novou modlitební knihu, která bude obsahovat nejen hebrejskou a českou verzi modliteb, ale také přepis výslovnosti. Ke spolupráci autoři navíc chtějí přizvat celou Federaci židovských obcí, aby vznikl sidur pro všechny. O chystané publikaci si povídala Anna Jurečková s judaistou a synagogálním kantorem Ivanem Kohoutem a koordinátorem projektu Michalem Spevákem.
Proč je potřeba nový sidur právě nyní? V čem bude jiný? A kdy by měl být hotový? To vše si poslechněte v prvním příspěvku nejnovějšího Šalomu.
Jak se cítí evropští Židé
Znáte tu, jak se pan Kohn chce vystěhovat někam, kde by se cítil bezpečně? Nechá si v cestovní kanceláři přinést katalogy, mapy, pak atlas, nakonec globus. Ten pečlivě studuje, zvedne hlavu, a zeptá se: „Jinej globus by neměli?“
Tato anekdota je už sice stará, ale vystihuje pocity mnohých Židů i dnes. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu mezi evropskými Židy. Informace o něm přináší Leo Pavlát.
S čím se dnes v Evropě Židé nejvíce potýkají? Jak podle nich ovlivnila židovský život pandemie koronaviru? A jaký mají vztah k Izraeli? I to uslyšíte v prvním prosincovém Šalomu.
Weill a Schönberg ve Státní opeře
Dělila je jedna generace, ale oba byli významní židovští skladatelé a nakonec je postihl stejný osud – museli prchat z Evropy do Ameriky. Řeč je o Kurtovi Weillovi a Arnoldu Schönbergovi. Jejich dílo nyní vrátila na jeviště pražská Státní opera, když uvedla v premiéře Weilových Sedm smrtelných hříchů a Schönbergovo Očekávání. S režisérkou těchto dvou proslulých jednoaktovek světové moderny Barborou Horákovou Joly po premiéře natáčela Terezie Jirásková.
Jaké pocity premiéru provázely? A čem si jsou tato dvě díla podobná?
Poslechněte si celý pořad Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.