Koronavirus a online bohoslužby. Ultraortodoxní Židé v Izraeli se vzpírají opatřením proti koronaviru. Židovství a veganství.

29. březen 2020

Jak mohou věřící Židé praktikovat svoji víru i během pandemie? Boj proti koronaviru v Izraeli komplikují ultraortodoxní Židé. Co má veganství a vegetariánství společného s judaismem?

Jaké možnosti praktikovat svoji víru teď mají věřící Židé? Jeden ze způsobů jsou online bohoslužby. Podrobnosti přináší Jana Šustová v rozhovoru s rabínem Davidem Maxou.

Přísná opatření proti koronaviru odmítají v Izraeli příslušníci ultraortodoxních komunit, kteří poslouchají výhradně své rabíny. Policie tak v městě Bet Šemeš zrušila svatbu se 150 hosty, kterou schválili dva rabíni s odůvodněním, že „z oslavy spravedlivých nemůže vzejít nic zlého“. Někteří studenti ješiv, náboženských škol, tvrdí, že „Tóra je ochrání“ a „dokud studují, jsou proti nákaze imunní“. Více se dozvíte od Gity Zbavitelové.

Židovství a veganství - to je naše třetí téma. Jaké spojnice najde Terezie Jirásková?

Ani tentokrát nebudou chybět zprávy z židovského světa a ukázky židovské hudební tvorby.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.