Náboženství pomáhá v diplomacii, Brno připomene zavražděné studenty a co je progresivní židovství
Jak pomoci důvěře mezi náboženstvími? Brno vzpomíná na zavražděné a pak i zapomenuté studenty. A co je to liberální judaismus?
Náboženství může přispět k vytvoření důvěry v mezinárodních vztazích
Základem všech vztahů je důvěra. Dokonce i vztahů mezi státy, kulturami nebo náboženskými komunitami. V Praze se konala tento týden mezinárodní konference o budování důvěry mezi jednotlivými vyznáními, mimo jiné za účasti rabína Davida Rosena z Amerického židovského výboru.
Anna Jurečková hovořila s organizátorem Robertem Řehákem, který na Ministerstvu zahraničí zastává funkci zvláštního zmocněnce pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání.
V čem je role náboženství v mezinárodních vztazích důležitá? Jak může pomoci právě Česká republika? A kde už pomohla? Poslechněte si rozhovor Anny Jurečkové s Robertem Řehákem.
Cesta bez návratu: Brno – Minsk
16. listopadu 1941 vyjel brzy ráno první vlak s židovskými obyvateli z hlavního nádraží v Brně do tábora v běloruském Minsku. Cestující se museli shromáždit ve škole v Merhautově ulici s jedním kufrem a cedulkou na krku. Nikdo z nich netušil, kam jejich vlak míří a že se téměř nikdo z nich už nevrátí.
Přesně 80 let od této chvíle zahájí Masarykova univerzita před svým rektorátem venkovní výstavu, která připomene oběti z řad studentů. Více podrobností přináší Daniela Brůhová.
Proč se tématu transportu Židů z Brna do Minsku ujala právě Masarykova univerzita? Jak zavražděné studenty univerzity vyhledala? A kolik jich transporty odjelo? Poslechněte si ve druhém příspěvku nejnovějšího Šalomu.
Co je to liberální judaismus
Jak vyznávat židovskou víru a zároveň žít naplno v současném světě? Odpovědět na tuto otázku se snaží najít i jedna z prvních evropských rabínek Pauline Bebeová ve své knize s názvem Co je to liberální judaismus? Tu právě vydalo nakladatelství Garamond. Překlad do češtiny pořídil jeho ředitel Petr Himmel. Natáčela s ním Terezie Jirásková.
Proč kniha vyšla právě nyní? A jak odpovídá na celkem 70 otázek o liberálním judaismu?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.