Náboženství pomáhá v diplomacii, Brno připomene zavražděné studenty a co je progresivní židovství

14. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svitek Tóry, místo původu neznámé, 19. století

Jak pomoci důvěře mezi náboženstvími? Brno vzpomíná na zavražděné a pak i zapomenuté studenty. A co je to liberální judaismus?

Náboženství může přispět k vytvoření důvěry v mezinárodních vztazích

Základem všech vztahů je důvěra. Dokonce i vztahů mezi státy, kulturami nebo náboženskými komunitami. V Praze se konala tento týden mezinárodní konference o budování důvěry mezi jednotlivými vyznáními, mimo jiné za účasti rabína Davida Rosena z Amerického židovského výboru.

Anna Jurečková hovořila s organizátorem Robertem Řehákem, který na Ministerstvu zahraničí zastává funkci zvláštního zmocněnce pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání.

V čem je role náboženství v mezinárodních vztazích důležitá? Jak může pomoci právě Česká republika? A kde už pomohla? Poslechněte si rozhovor Anny Jurečkové s Robertem Řehákem.

Cesta bez návratu: Brno – Minsk

16. listopadu 1941 vyjel brzy ráno první vlak s židovskými obyvateli z hlavního nádraží v Brně do tábora v běloruském Minsku. Cestující se museli shromáždit ve škole v Merhautově ulici s jedním kufrem a cedulkou na krku. Nikdo z nich netušil, kam jejich vlak míří a že se téměř nikdo z nich už nevrátí.

Přesně 80 let od této chvíle zahájí Masarykova univerzita před svým rektorátem venkovní výstavu, která připomene oběti z řad studentů. Více podrobností přináší Daniela Brůhová.

Proč se tématu transportu Židů z Brna do Minsku ujala právě Masarykova univerzita? Jak zavražděné studenty univerzity vyhledala? A kolik jich transporty odjelo? Poslechněte si ve druhém příspěvku nejnovějšího Šalomu.

Co je to liberální judaismus

Jak vyznávat židovskou víru a zároveň žít naplno v současném světě? Odpovědět na tuto otázku se snaží najít i jedna z prvních evropských rabínek Pauline Bebeová ve své knize s názvem Co je to liberální judaismus? Tu právě vydalo nakladatelství Garamond. Překlad do češtiny pořídil jeho ředitel Petr Himmel. Natáčela s ním Terezie Jirásková.

Proč kniha vyšla právě nyní? A jak odpovídá na celkem 70 otázek o liberálním judaismu?

Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Noemi Fingerlandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?