O americkém zákonu JUST Act nebo Terezínské deklaraci

8. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svitek Tóry, místo původu neznámé, 19. století

Zpráva k americkému zákonu JUST Act, Terezínská deklarace, příměstský tábor „Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů“, tajemství hebrejského nápisu na Karlově mostě.

JUST act

Magazín Šalom alejchem informuje o zprávě k americkému zákonu JUST Act (Justice for Uncompensated Survivors Today). Zpráva popisuje pokrok jednotlivých zemí, jakého bylo dosaženo během deseti let po Terezínské deklaraci.

Tu podpořilo 46 států v Praze v roce 2009 a mluví o nápravách křivd napáchaných na židovském obyvatelstvu během 2. světové války. Také klade důraz na rozvoj vzdělávání, aby se předešlo opakování podobné situace.

Příměstský tábor

Nahlédneme do příměstského tábora zaměřeného na legendy a pohádky judaismu při brněnské pobočce Židovského muzea. Organizátoři představují dětem krále Šalamouna nebo rabiho Löwa. Pod tajemným názvem „Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů“ se skrývá inspirace v příbězích z Tóry, bajkách o zvířatech, u Ondřeje Sekory nebo v jidiš písničkách.

Příběh nápisu na Karlově mostě

Leo Pavlát vypráví pozoruhodný a tajemný příběh hebrejského nápisu na Karlově mostě v Praze. Hebrejská písmena na kříži i do jeho podstavce vsazený vysvětlující text pocházejí z roku 1696. Latinsky, česky a německy se v něm praví, že nápis byl vztyčen za peníze Žida, odsouzeného k pokutě za rouhání proti kříži, symbolu křesťanství. Skutečnost je však jiná.

V magazínu Šalom alejchem nechybějí ani tentokrát aktuální zprávy z židovského světa. Moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?