Pocta čembalistce Zuzaně Růžičkové a Viktoru Kalabisovi. Izraelité používali při obřadech konopí. 135 let od narození E. E. Kische.

14. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Struny cembala

Nová pamětní deska čembalistce Zuzaně Růžičkové a jejímu manželovi, hudebnímu skladateli Viktoru Kalabisovi. Podle archeologů Izraelité při obřadech používali konopí. Výročí narození novináře a spisovatele Egona Erwina Kische.

V magazínu Šalom alejchem si připomeneme slavnou čembalistku Zuzanu Růžičkovou a jejího manžela Viktora Kalabise. Ve Slezské ulici na pražských Vinohradech byla z podnětu Nadačního fondu , který nese jejich jméno, odhalena nová pamětní deska, jež připomíná tyto dva vynikající umělce.

Manželé Kalabisovi - hudební skladatel a čembalistka - se do Slezské ulice 107 přestěhovali krátce po svatbě v roce 1953 a žili zde oba až do své smrti. Jejich vinohradský byt se za více než 60 let stal místem, kde spolu manželé nejen žili a tvořili, ale které také často navštěvovala řada významných tuzemských a zahraničních umělců.

Čembalistka Zuzana Růžičková má už dvě pamětní desky, které jsou spojeny s jejím působením, a také je inicioval Nadační fond. Jedna je v Jindřichově Hradci a druhá na budově Konzervatoře v její rodné Plzni. Jejich autorem je sochař Václav Fiala, který vytvořil i pamětní desku v Praze. Pro magazín Šalom alejchem natáčela Daniela Brůhová.

Gita Zbavitelová informuje o pozoruhodném arecheologickém nálezu, který dokladuje, že Izraelité v době Prvního chrámu používali při náboženských obřadech konopí.

Jeho spálené zbytky našli na oltáři starém 2700 let, který stával v chrámu v Tel Aradu v Negevské poušti. Spalování konopí bylo zjevně záměrné a mělo přispět k prohloubení náboženské extáze. Psychotropní látky používala či používá řada světových náboženství, ale současný nález je prvním důkazem o jejich užití v raném judaismu. Při prvním průzkumu v šedesátých letech byla analýza těchto organických pozůstatků nepřesvědčivá. Dnešní modernější techniky však objevily na větším z obou bočních oltářů stopy kadidla, a na menším tři látky, které jsou součástí konopí.

A třetí téma magazínu Šalom alejchem nese jméno známého novináře spisovatele Egona Erwína Kische. Připomeneme, že je to už 135 let, kdy se tento pozoruhodný muže narodil. Spolu s germanistkou Vierou Glosíkovou hovoří Terezie Jirásková o Kischových Mexických reportážích a jeho osudu při jeho mexické anabázi.

V magazínu Šalom alejchem nebudou chybět ani aktuální zprávy, které se týkají života Židů v různých zemích světa, a ukázky židovské hudby. Tentokrát z dílny francouzské skupiny Sirba Octet.

Magazín Šalom alejchem moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...