Pocta čembalistce Zuzaně Růžičkové a Viktoru Kalabisovi. Izraelité používali při obřadech konopí. 135 let od narození E. E. Kische.
Nová pamětní deska čembalistce Zuzaně Růžičkové a jejímu manželovi, hudebnímu skladateli Viktoru Kalabisovi. Podle archeologů Izraelité při obřadech používali konopí. Výročí narození novináře a spisovatele Egona Erwina Kische.
V magazínu Šalom alejchem si připomeneme slavnou čembalistku Zuzanu Růžičkovou a jejího manžela Viktora Kalabise. Ve Slezské ulici na pražských Vinohradech byla z podnětu Nadačního fondu , který nese jejich jméno, odhalena nová pamětní deska, jež připomíná tyto dva vynikající umělce.
Manželé Kalabisovi - hudební skladatel a čembalistka - se do Slezské ulice 107 přestěhovali krátce po svatbě v roce 1953 a žili zde oba až do své smrti. Jejich vinohradský byt se za více než 60 let stal místem, kde spolu manželé nejen žili a tvořili, ale které také často navštěvovala řada významných tuzemských a zahraničních umělců.
Čembalistka Zuzana Růžičková má už dvě pamětní desky, které jsou spojeny s jejím působením, a také je inicioval Nadační fond. Jedna je v Jindřichově Hradci a druhá na budově Konzervatoře v její rodné Plzni. Jejich autorem je sochař Václav Fiala, který vytvořil i pamětní desku v Praze. Pro magazín Šalom alejchem natáčela Daniela Brůhová.
Gita Zbavitelová informuje o pozoruhodném arecheologickém nálezu, který dokladuje, že Izraelité v době Prvního chrámu používali při náboženských obřadech konopí.
Jeho spálené zbytky našli na oltáři starém 2700 let, který stával v chrámu v Tel Aradu v Negevské poušti. Spalování konopí bylo zjevně záměrné a mělo přispět k prohloubení náboženské extáze. Psychotropní látky používala či používá řada světových náboženství, ale současný nález je prvním důkazem o jejich užití v raném judaismu. Při prvním průzkumu v šedesátých letech byla analýza těchto organických pozůstatků nepřesvědčivá. Dnešní modernější techniky však objevily na větším z obou bočních oltářů stopy kadidla, a na menším tři látky, které jsou součástí konopí.
A třetí téma magazínu Šalom alejchem nese jméno známého novináře spisovatele Egona Erwína Kische. Připomeneme, že je to už 135 let, kdy se tento pozoruhodný muže narodil. Spolu s germanistkou Vierou Glosíkovou hovoří Terezie Jirásková o Kischových Mexických reportážích a jeho osudu při jeho mexické anabázi.
V magazínu Šalom alejchem nebudou chybět ani aktuální zprávy, které se týkají života Židů v různých zemích světa, a ukázky židovské hudby. Tentokrát z dílny francouzské skupiny Sirba Octet.
Magazín Šalom alejchem moderuje Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.