Sukot připomíná dočasnost života, jak lékaře ovlivňuje židovství a 120. výročí rabína Farkaše
Posloucháte nejnovější vydání pořadu Šalom alejchem v suce? Jak léčí židovští lékaři? A kdo byl Bernard Farkaš?
Suka symbolizuje ochranu Boží
„Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas,“ píše autor biblické knihy Kazatel. Ta se čte o Svátku stánků, který začíná právě v neděli 9. října. A připomíná, že dávní Izraelité putovali z Egypta za svobodou dokonce 40 let. Během dlouhé cesty bydleli ve stanech. Na památku této dočasnosti se proto během Sukotu stavějí „suky“, symbolické chýše. S vrchním zemským rabínem Karolem Efraimem Sidonem o svátku Sukot po telefonu hovořila Daniela Brůhová.
Co dnes pomáhá v tom náročném přechodu z pevného obydlí do toho provizorního? A jak se dívat na suku v duchovním smyslu? A jaké plodiny dočasný život v suce provázejí? Poslechněte si rozhovor Daniely Brůhové s rabínem Karolem Efraimem Sidonem.
Lékaři a židovství
Znáte tu, jak potká paní Neumannová mladou paní Taussigovou a ptá se jí, jak staří jsou její synové? „Právníkovi jsou čtyři a doktorovi dva,“ odpovídá paní Taussigová.
Tato židovská anekdota si dělá legraci z toho, že v období asimilace byl sen většiny židovských rodičů, aby jejich synové studovali buď práva, nebo medicínu.
Právě se dvěma lékaři s židovskými kořeny uspořádal Nadační fond obětem holokaustu poslední debatu z cyklu Žid a zdráv. A jeho hosty byli Elena Novotová z Ústavu hematologie a krevní transfuze a Mikuláš Kosák z Ústřední vojenské nemocnice. Natáčela s nimi Terezie Jirásková.
Jak své židovství oba lékaři prožívají? Pomáhá jim v jejich profesi? Na to se ptala Terezie Jirásková.
120 let rabína Farkaše
Pronásledovaly ho dva totalitní režimy 20. století, a dožil se pádu obou z nich. Rabín Bernard Farkaš se nenechal zlomit a dějinám navzdory usiloval o prohloubení židovského náboženského života všude, kam ho osud zavál. Významně se zasloužil především o obnovu poválečného židovství v komunistickém Československu. Od jeho narození uplyne 11. října 120 let. Pokračuje Leo Pavlát.
Odkud rabín Farkaš pocházel? Jak prožil druhou světovou válku? A proč byl vězněn i za komunismu?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Noemi Fingerlandová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.