Synagogy vydávají tajemství, jak se děti učí o judaismu a kdo zaváděl v českých textilkách stroje
Co se skrývá na půdách synagog? Kde se děti mohou dozvědět o judaismu? A kdo vybudoval jednu z největších textilek v rakouské monarchii?
Tajemství geniz
Snad všechny půdy skrývají nějaké zaprášené tajemství. Platí to i o českých a moravských synagogách. V jejich podkroví našli pracovníci pražského Židovského muzea v uplynulých letech i velmi nečekané věci. Více zjišťovala Daniela Brůhová.
Co vlastně označuje slovo „geniza“? Co všechno v českých a moravských genizách vědci našli? A kde nálezy uvidíte? Poslechněte si první příspěvek.
Judaismus pro děti
Hatchala znamená hebrejsky začátek. A je to také název kurzu pro děti, které většinou pocházejí z nepraktikujících rodin, ale chtějí se dozvědět něco o judaismu. Do židovských příběhů, kultury a historie zasvěcují děti takzvaní madrichové prostřednictvím online platformy Zoom. Přihlásit se tak mohou zájemci z obcí po celé České republice. Anna Jurečková o kroužku natáčela s manažerem projektů pro děti a mládež Benjaminem Hessem.
Jakou má výhodu, že jsou kroužky online? Kdo jsou madrichové? A lze se ještě přihlásit? Poslechněte si v rozhovoru s Benjaminem Hessem.
Mojžíš Porges z Portheimu
Když chtěl císař Ferdinand V. povýšit Mojžíše Porgese do šlechtického stavu, ten navrhl, že poctu raději vymění za zrovnoprávnění všech Židů v rakouské monarchii. To se mu ale nepovedlo. I proto ho dodnes na pražském Smíchově připomíná vila zvaná Portheimka. Od narození průkopníka strojové textilní výroby u nás Mojžíše Porgese z Portheimu uplyne 13. prosince 240 let. Medailon o jeho životě přináší Leo Pavlát.
Jak Porges rozvíjel textilní průmysl? Za jakou inovaci získal šlechtický titul? A kolik císařů jeho továrny osobně navštívilo?
Poslechněte si celý pořad Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.