Uhlířina: Historie jednoduché dobroty, která zachutná a zasytí

Největší audioportál na českém internetu

Uhlířina vylepšená uzeným masem a anglickou slaninou | Foto: Jolana Nováková, Český rozhlas

Uhlířina: Historie jednoduché dobroty, která zachutná a zasytí

Brambory, houskový knedlík nebo noky z mouky, vajec a vody, to celé ochucené cibulkou osmaženou na kousku sádla. To byla uhlířina. Kdysi se prý připravovala v lesnatých oblastech, kde přebývaly rodiny uhlířů. Ti pálili v milířích dřevo a vyráběli tak dřevěné uhlí. Uhlířina byla oblíbeným jídlem také mezi horníky v hornických oblastech. Například na Kladensku.

Kdo pokrm vymyslel, to se ale můžeme jen domnívat. Asi kdekdo. Když vám zbudou brambory, knedlíky, máte po ruce kousek sádla a cibulku, smíchat zmíněné suroviny se přímo nabízí.

Základem uhlířiny jsou jednoznačně brambory. V hornickém jídelníčku převažovaly. Byly levné a daly se vypěstovat na malém pozemku. „Je fakt, že místní horníci nebo i hutníci často byli kovozemědělci. To znamená, že měli malé políčko, malou zahrádku, o kterou se starala žena, zatímco muž chodil rubat uhlí nebo dělat do hutí,“ vysvětluje Zdeněk Kuchyňka, historik Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně.

Základem uhlířiny jsou brambory

Uhlířina jako součást hornického jídelníčku

„Hornický jídelníček v 19. století můžeme s klidem zahrnout pod společný pojem dělnický jídelníček. Strava hornického dělníka a například strava dělníka v hutích byla identická. V jejich jídelníčku tak převažovaly brambory, a to v nejrůznějších úpravách. Skladbu jídelníčku hornické rodiny zásadně ovlivňoval plat muže,“ píše Pavla Žvachtová ve Zpravodaji Klubu přátel hornických tradic. A pokračuje:

„Uhlířina je často vydávaná za typické kladenské nebo hornické jídlo. Na Kladensko přišla patrně z Příbramska a opravdu se zprvu jednalo o chudé dělnické jídlo připravované ze zbytků z jiného dne. Později se ale recepty na uhlířinu upravovaly a už se nejednalo o jídlo ze zbytků. Vařily se čerstvé knedlíky nebo dokonce noky a v jídle nechybělo vepřové.“ Uhlířinu připravila také Stella Zázvorková v oscarovém filmu Kolja.

Stella Zázvorková nese na stůl pekáč s uhlířinou ve filmu Kolja, Zdeněk Svěrák připravuje talíře a příbory

Hoďbidlo, šlambuc, grenadýrmarš

V dobách minulých jste se mohli setkat s různými variantami uhlířiny: v Polabí se ze stejných surovin, jakou uhlířina, připravovalo hoďbidlo (brambory s noky a s osmaženou cibulkou), v Maďarsku si pastevci dělali v kotlíku šlambuc (hortobágy slambuc, který dostal jméno po národním parku Hortobágyi). Do šlambucu přišly místo knedlíků domácí nudle nebo fleky a především špek. Hodně špeku (slaniny). A taky zeleninová paprika nebo pálivé papričky.

Předchůdcem šlambucu byl asi grenadýrmarš (německy Grenadiermarsch) z vojenských polních kuchyní. Podle jedné z teorií se začal připravovat díky Marii Terezii, která chtěla, aby vojáci v její armádě dostávali alespoň jedno syté teplé jídlo denně. Podle jiné teorie se grenadýrmarš začal vařit až za dob napoleonských válek.

Komu to tak chutná, kysané zelí může přimíchat do uhlířiny

Jídlo z brambor, noků (nebo houskových knedlíků) a cibulky osmažené na sádle je rychlé, levné a syté. Někde se jednoduché nočky z mouky, vody a vajec nebo z kynutého těsta vařily společně s bramborami. Suroviny se pak promíchaly, opekly nebo zapekly v pekáčku a podávaly. Kdo na to měl, mohl uhlířinu ovonět škvarky nebo pokrm vylepšit slaninou či uzeným. Jako příloha kysané zelí, sterilovaná okurka. Zelí lze přimíchat přímo do pokrmu.