Ukrajinské děti chodí do Lauderových škol, proč Židé po válce žili v Německu a židovské lázeňství
Ukrajinské děti chodí také do české židovské školy. Jak mohli po hrůzách holokaustu zůstat Židé v Německu? A které české město bylo milníkem na cestě k židovskému státu?
Ukrajinská malotřídka
Do Česka od začátku ruské invaze na Ukrajině přišlo víc než 300.000 uprchlíků. Jsou mezi nimi i děti a 20 z nich našlo útočiště v pražských Lauderových školách. Malotřídku pro děti od tří do devíti let vedou dvě ukrajinské učitelky. Improvizovanou třídu navštívila Anna Jurečková a o jejím fungování hovořila mimo jiné s učitelkou Lauderových škol Terezou Gafnou Váňovou.
Jak výuka ukrajinských dětí probíhá? A jak se vyrovnávají se současnou situací? Poslechněte si reportáž Anny Jurečkové.
Židé v poválečném Německu
Znáte tu, jak na sebe narazí Hirsch s Taussigem uprostřed africké džungle?
– Co tu dělají, Taussig?
– Lovím slony, obchoduju totiž se slonovinou. A oni, Hirsch?
– Já zase obchoduju s krokodýlíma kůžema, a přijel jsem pro nový zboží. A pane Taussig, nevědí voni, co je s Kohnem?
– Kohn? To je dobrodruh, zůstal v Berlíně!
Němečtí Židé byli první obětí nacistů. Mnozí z nich kvůli perzekuci ještě stačili před začátkem holokaustu odjet, ale jiní zůstali doma a zahynuli. Někteří ale přežili, a dokonce byli i tací, kteří se po válce do Německa vrátili. Co je k tomu vedlo? Na to se zeptala Kamila Schusterová Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josefa Schustera, který nedávno pobýval Praze.
Mariánské Lázně židovské
Podle organizace UNESCO je v Evropě 11 měst, která patří mezi „Slavné lázně Evropy“. Jsou mezi nimi i Mariánské Lázně. Evropské lázeňství vzkvétalo zejména od počátku 18. století až do první třetiny 20. století a významnou měrou se na něm podíleli i Židé. Čím přispěli v Mariánských Lázních, zjišťovala Daniela Brůhová.
Vařila se v Mariánských Lázních košer kuchyně? A jakou úlohu hrály na cestě k samostatnému židovskému státu?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?