Vizuální antisemitismus, příběh ručně psaných Tór a organizátorka uměleckého života Emma Maisel
Vizuální antisemitismus provází dějiny Evropy. Osud českých a moravských Tór prodaných do zahraničí. Organizátorka předválečného uměleckého života Emma Meisel.
Vizuální antisemitismus ve střední Evropě od středověku po současnost - jaké byly jeho podoby? O tom se mluvilo na konferenci, kterou pořádal Ústav dějin umění Akademie věd ČR. Vystoupil na ní i historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd. Studoval karikatury Židů z konce 19. století a zkoumal, do jakého prostředí jsou zasazeny. Příspěvek natočila Terezie Jirásková.
Židovské muzeum v Praze je známé svými jedinečnými sbírkami. Méně se ví o tom, že část jich byla vyvezena do zahraničí. O dramatickém osudu vzácných ručně psaných svitků se dozvíte od Leo Pavláta.
Výstava, která připomíná zapomenutou osobnost předválečného uměleckého života, je v těchto týdnech k vidění v Teplicích. Jmenuje se Umění v nouzi? Soustřeďuje okolo stovky výtvarných děl vesměs z dvacátých a třicátých let minulého století, které vytvořili německojazyční umělci z Československa. Na výstavu se vydala Veronika Kindlová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.