Výstava o rodině Schalekových. Nedožité devadesátiny Oty Pavla. 130 let od založení Nového židovského hřbitova.
Pozvánka na výstavu do Jeruzalémské synagogy. Jedinečný spisovatel Ota Pavel. 130 let od založení Nového židovského hřbitova.
V magazínu Šalom alejchem zveme do Jeruzalémské synagogy. Probíhá zde výstava „Schalekovi - středoevropská rodina“. Je to dokumentární výstava Německého kulturního fóra Východní Evropa. Kromě pěti životopisů osobností rodiny představuje i jejich historické pozadí a ukazuje tak různorodé zpřetrhané vazby v srdci Evropy, které byly znovu navázány po pádu železné opony. Také vypovídá o židovském životě v Praze a Vídní na přelomu století. Dotýká se první světové války a role žen v ní i postavení Němců v Československu před a po odsunu. Podrobnosti pro magazín Šalom alejchem připravila Daniela Brůhová.
2. července roku 1930 se narodil Ota Pavel. Český prozaik, novinář a sportovní reportér , který působil řadu let i v tehdejším Československém rozhlase. Své reportáže a povídky shrnul do pěti knížek o sportu. Pozoruhodná je však jeho autobiografická vzpomínková próza, ve které vypráví o svém dětství a dospívání, o tatínkovi a krásách krajiny kolem Berounky. Na život a dílo tohoto předčasně zesnulého jedinečného autora vzpomeneme s Janou Šustovou.
Leo Pavlát komentuje významný počin v novodobé historii židovské komunity, totiž 130 let od založení Nového židovského hřbitova v Praze na Vinohradech. Podotýká, že projít se Novým židovským hřbitovem, číst jména na náhrobcích a povolání těch, kdo jsou u nich pochováni, znamená nahlédnout do česko-německé židovské společnosti, která zmizela s druhou světovou válkou. V přední části hřbitova byli již před ní pohřbeni význační představitelé židovského kultu - rabíni Saul Isaak Kaempf či Aladar Deutsch, ale také Filip Bondy, který jako první používal při bohoslužbách vedle hebrejštiny také češtinu. U východní zdi hřbitova se naproti tomu nacházejí nákladné rodinné hrobky: podnikatelů a bankéřů bratří Petschků či manželů Waldesových, jejichž syn Jindřich založil firmu Koh-i-noor. Další podrobnosti o této jedinečné památce se dozvíte v magazínu Šalom alejchem. Uslyšíte také ukázky židovské hudby a nebudou chybět ani aktuality z židovského světa.
Moderuje Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.