Začal svátek Šavuot, Památník Terezín slaví 75 let od založení a ostravský architekt Felix Neumann

5. červen 2022

Který židovský svátek se připomíná pojídáním zmrzliny? Od zřízení památníku v Terezíně uplynulo 75 let. A je čas připomenout jméno Felixe Neumanna.

Šavuot připomíná darování Tóry

„Pod tvým jazykem je med a mléko,“ píše autor Šalamounovy Písně písní. Sladká jako med a výživná jako mléko je v židovské tradici také Tóra. Její darování izraelskému lidu na hoře Sinaj připomíná svátek Šavuot, který právě začal. Slavení Šavuotu provází právě potraviny z medu a mléka, jako jsou třeba koláče – ale v nové době také zmrzlina. O různých tvářích Šavuotu mluvila Terezie Jirásková s vrchním zemským rabínem Karolem Efraimem Sidonem.

Jak bude rabín Sidon Šavuot slavit? A co má Šavuot společného se sklizní obilí? To vše v rozhovoru Terezie Jiráskové prozrazuje rabín Karol Efraim Sidon.

75 let Terezína

V Česku asi nejznámější koncentrační tábor z dob nacistického Německa je v Terezíně. Přesně před 75 lety, tedy 6. května 1947, v něm tehdejší československá vláda zřídila Památník národního utrpení. Ten se výrazně proměnil po roce 1989, kdy už nemusel sloužit komunistické ideologii. Období posledních 33 let nyní v Památníku Terezín na oslavu mapují dvě nové výstavy. Zajímala se o ně Daniela Brůhová.

Jaká proměna památníku nastala po roce 1989? A jaké další události posledních 33 let stojí za povšimnutí? To se dozvíte od vedoucí historického oddělení Památníku Terezín Ivany Rapavé.

Ostravský architekt

Ostrava je známá především svou těžbou uhlí a rozžhavenými ocelárnami. V dobách na přelomu 19. a 20. století, kdy se toto provinční město postupně proměňovalo v metropoli, tu působil stavitel, podnikatel a architekt Felix Neumann. Od jeho smrti v neděli 5. června uplynulo 80 let. Jeho realizace patří dodnes k tomu nejlepšímu, co moravskoslezská metropole může nabídnout. Pokračuje Leo Pavlát.

Kdo tedy Felix Neumann byl? Proč jeho jméno upadlo v zapomnění? A kolik budov za svůj život Neumann navrhl?

Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát , Noemi Fingerlandová
Spustit audio