Jaroslav Sapík
Je ambasadorem české kuchyně. Narodil se roku 1952 do řeznické rodiny, která spravovala hostinec na Ořešíně u Brna. Patří do sedmé generace hostinských.
Jeho rodina se řemeslu věnuje už od 17. století a působila hlavně na jižní Moravě, v Čechách, Bavorsku, Vídni, Tyrolsku a také u předních šlechtických rodů.
Čtěte také
Vyučil se v hotelu Ambassador, kde se postupně propracoval do pozice šéfkuchaře. V hotelu pracoval od roku 1967 až do roku 1995. V letech 1983-1987 absolvoval hotelovou školu ve Velkém Meziříčí. Zkušenosti sbíral také v zahraničí – v Německu, Rakousku, Anglii, Španělsku, Maďarsku, Indii nebo Singapuru. Řadu let spolupracuje s Pražským Hradem, kde pomáhá zajištovat stravování při významných událostech. Připravoval menu pro prezidenty, krále, monarchy a papeže.
Čtěte také
V roce 1992 si otevřel kousek za Prahou v malé vesničce Klokočná rodinnou restauraci a penzion. Je zarytým obhájcem české kuchyně, o které tvrdí, že je nutné ji vrátit do té pozice, kterou zastávala ještě na počátku minulého století, kdy s úspěchem soutěžila s Vídní i Budapeští a držela krok s Paříží. Žádná kuchyně podle něj není špatná, jsou jen dobří a špatní kuchaři.
Související
-
Kachní prsa na medu od Jaroslava Sapíka jsou jakousi čínou po staročesku
Soutěž Pochoutkový rok je ve své hlasovací fázi a to je příležitost pro naše porotce, aby tentokrát uvařili oni vám. Jaroslav Sapík udělal kachnu na medu po staročesku.
-
Vyzkoušejte vepřové ledvinky s kotletou. Na čas zabijaček vzpomínal Jaroslav Sapík
Šéfkuchař Jaroslav Sapík zažil se svým dědou mnohou zabijaček. Vždy si na ně vzpomene díky receptu na vepřové ledvinky s kotletou.
-
Zahřeje a zasytí. Moravskou cibulačku s vínem připravil Jaroslav Sapík
Požádali jsme porotce Jaroslava Sapíka, aby připravil jednoduchý pokrm, který v zimě zasytí a je rychle hotový. Milovník domácí kuchyně se rozhodl pro cibulačku s vínem.