Kdy se sluší pít kořalku? Slivovičku si dáme až jako závěrečný chod, doporučuje Ladislav Špaček

26. květen 2024

Máme celou řadu alkoholických nápojů. V etiketě je rozlišujeme podle účelu. Aperitivy slouží k tomu, aby nám povzbudily chuť k jídlu. Něco ostřejšího pak funguje na trávení.

Jako aperitiv se obvykle nalévá šampaňské, prosecco, nebo i nějaký koktejl jako třeba gin s tonikem. K jídlu se hodí víno. Není obvyklé dát si třeba vepře-knedlo-zelo a k tomu popíjet mojito.

Pak máme ještě digestivy, které slouží k tomu, aby se stolování hezky uzavřelo. Mají ale i fyziologický účinek – v žaludku se všechno uklidní a budeme lépe trávit. Jako digestivy pijeme třeba grapu nebo slivovici, které patří mezi ostřejší nápoje, proto bychom je měli konzumovat úplně na závěr.

Kdybychom pili velmi silný nápoj před jídlem na lačno, tak začne alkohol velmi rychle působit. Proto je lépe pít alkohol až potom, co něco sníme. Digestivy se tak podávají až úplně ve finále. Proto se slivovička hodí až jako závěrečný chod.

Ladislav Špaček

Patří k největším odborníkům na vývoj etikety i její současnou podobu. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Ladislav Špaček

Na začátku učil vývoj české gramatiky, později se stal redaktorem a moderátorem v Československé televizi. Nejznámější byl ovšem jeho post tiskového mluvčího prezidenta republiky Václava Havla mezi lety 1992 a 2003.

Během této doby se účastnil bezpočtu společenských událostí vrcholného charakteru. Navštívil více než padesát zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů, králů a jiných hlav států.

Dnes píše knihy o etiketě a pořádá odborné přednášky a cvičení v tomto oboru.

Jeho rady z etikety uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.

autoři: Patrik Rozehnal , djo
Spustit audio